Які основні критерії потрапляння компаній до переліку «Міжнародні спонсори війни», які юридичні наслідки це має, хто може ініціювати внесення і як підприємства можуть вийти з цього переліку?
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) опублікувало роз’яснення щодо критеріїв включення та виключення світових компаній до переліку «Міжнародні спонсори війни» на порталі «Війна і санкції».
Мета і завдання НАЗК — репутаційний тиск. Важливо, щоб таким компаніям було репутаційно не вигідно співпрацювати із агресором, вони закрили свій бізнес в росії та усвідомили позицію усього демократичного світу.
Критерії для визначення компанії «Міжнародним спонсором війни»:
Формальних критеріїв відбору немає. Однак на практиці розглядається:
- Іноземне (неросійське) походження компанії;
- Міжнародний характер бізнесу (як правило - відомий бренд), присутність у різних юрисдикціях;
- Надання непрямої підтримки військовим зусиллям росії (наприклад, податки, постачання важливого (але на який не поширюються санкції) товару, сприяння російській пропаганді, мобілізаційній кампанії);
- (опційно) Відсутність заяв про вихід з російського ринку та/або навпаки заяви на обґрунтування рішення залишатися в росії
- (опційно) Наявність ознак збільшення присутності на росії та/або зростання прибутку від початку повномасштабного вторгнення (за рахунок послаблення конкуренції внаслідок виходу конкурентів з ринку, збільшення інвестицій тощо).
Юридичні наслідки внесення:
Позначення "Міжнародним спонсором війни" є лише репутаційним. Україна не контролює виконання: саме світова спільнота діє як суддя, присяжні та кат.
Хто може ініціювати питання внесення компанії до реєстру:
Будь-хто.
Як вийти з реєстру:
Щоб бути виключеною з реєстру, визначена компанія повинна
- вийти з рос. ринку або припинити ведення бізнесу з росією;
- або Надати реалістичний досяжний в короткостроковій перспективі план виходу разом з письмовими та публічними гарантіями забезпечити його виконання до визначеної дати;
- або Припинити всі господарські операції в росії, залишивши там лише формальну присутність, обумовлену складнощами виходу
Докладніше з інформацією можна ознайомитися на сайті.
Нагадуємо, що перелік «Міжнародні спонсори війни» розроблено НАЗК та розміщено на порталі «Війна і санкції».
Усі компанії, які співпрацюють з агресором і включені до реєстру «Міжнародні спонсори війни», вносяться до найбільшої в світі бази даних World-Check.