Небезпека сказу та його профілактика
Сказ – це гостра зоонозна вірусна хвороба. До сказу сприйнятливі всі теплокровні, в тому числі і людина. Зазвичай захворювання проявляться паралічами та закінчуються смертю.
Захворювання на сказ поширене майже по всьому світі. Хоча, наразі в країнах Західної Європи, Північної Америки, в Японії та Південній Кореї хвороба поборена та не реєструється.
Основним джерелом хвороби в Україні є бродячі (собаки, коти) та дикі (лисиці, вовки) тварини, які також є й резервуаром вірусу в природі.
Зараження на сказ відбувається під час укусу, а також коли слина хворої тварини потрапляє на пошкоджені ділянки шкіри чи слизові оболонки.
В слині вірус з’являється ще за 8-10 діб до появи клінічних ознак хвороби. Тобто будь-який покус твариною може бути потенційно небезпечним і нехтування отриманням кваліфікованої ветеринарної або медичної допомоги може призвести до смерті.
Інкубаційний період (проміжок часу між моментом зараження і появою перших симптомів інфекційного захворювання) може варіюватися від кількох днів до кількох місяців. Але як тільки з’являються симптоми сказу, хвороба незмінно закінчується смертю як для тварин, так і для людей.
При захворюванні на сказ перші симптоми можуть бути неспецифічними: спостерігається млявість, лихоманка, блювота та анорексія. Через декілька днів (іноді тижнів, місяців) ознаки можуть прогресувати до нервових розладів, порушень координації, слабкості та паралічу, утрудненого дихання та ковтання, надмірного слиновиділення, аномальної поведінки, агресивності та/або самокалічення.
Діагностування сказу при житті не розроблено! Остаточний діагноз ставлять лише після загибелі за допомогою вірусологічних досліджень.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!
У слині, що виділяє хвора тварина, вірус сказу може зберігатися близько 24 год, в гниючих трупах – 2-3 тижні, в ґрунті – 2-3 міс.
Вірус стійкий до низьких температур та нестійкий до високих температур. Так, при кип’ятінні збудник гине миттєво.
З огляду на викладене, Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області інформує, що на Київщині постійно зберігається напружена ситуація щодо сказу тварин.
Так, у 2021році було зареєстровано 66 випадків сказу, а саме: 24 котів (в т.ч. 11 безпритульні), 23 собак (в т.ч. 5 безпритульні), 16 лисиць, 2 великої рогатої худоби та 1 білка.
Станом на 09.05.2022, в Київській області від сказу загинуло 16 тварин, а саме: 5 котів (в т.ч. 2 безпритульні), 8 собак (в т.ч. 2 безпритульні) та 3 лисиці.
Аналізуючи кожний випадок сказу, можна впевнено сказати, що у більшості домашніх тварин захворювання виникало після контакту з дикими, бродячими або невакцинованими від сказу тваринами.
Наявність невакцинованих тварин, це не лише проблема Київщини чи нашої країни, це глобальне питання всього світу. Воно пов’язано з недостатньою обізнаністю громадян щодо небезпечності сказу для тварин та населення, а також легковажності власників домашніх улюбленців з одночасним непорозумінням заходів профілактики.
Під контролем Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області щорічно проводяться заходи щодо профілактики та боротьби зі сказом на Київщині.
Зокрема, в рамках профілактики сказу серед домашніх тварин, державними установами ветеринарної медицини області в 2021 році було вакциновано антирабічною вакциною собак – 133 385 гол., котів – 109 550 гол., великої рогатої худоби – 1 149 гол., дрібної рогатої худоби – 178 гол., свиней – 104 гол., коней – 324 гол. Крім того, відповідно до загальнодержавної програми пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин, восени 2021 року на території області, за допомогою авіаційної техніки, на площі 21676,5 км2 було розміщено принади з антирабічною вакциною, всього при цьому використано – 541913 доз.
Незважаючи на складну ситуацію у країні, що виникла в результаті збройної агресії російської федерації проти України, ветеринарними спеціалістами державних установ області за перший квартал 2022 року вже щеплено із профілактичною метою до 37 тис. голів собак та котів.
Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області вкотре наголошує, що всі державні лікарні ветеринарної медицини в Київській області проводять щеплення тварин проти сказу вакциною «Rabistaг rеd», яка є безкоштовною для власників тварин.
Звертаючись до власників тварин нагадуємо про Вашу персональну відповідальність за здоров’я своїх домашніх улюбленців, тому наполягаємо щорічно проводити обов’язкову вакцинацію проти сказу собакам та котам.
Додатково повідомляємо, що власники тварин несуть адміністративну відповідальність у разі відмови спеціалістам Держпродспоживслужби у проведенні домашнім тваринам щеплень проти сказу. Керуючись ст. 37 Закону України «Про ветеринарну медицину», ст. 107 Кодексу України про адміністративні правопорушення, п. 2.2. інструкції «Про заходи щодо боротьби зі сказом тварин» громадяни (власники тварин) можуть бути притягнені до адміністративної відповідальності та оштрафовані на суму від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отримати послугу з вакцинації своїх домашніх улюбленців власники тварин можуть в будь-якій державній лікарні ветеринарної медицини Київської області. зокрема в Білоцерківській міській державній лікарні ветеринарної медицини за наступною адресою:
м. Біла Церква, вул. Товарна, 27
(04563) 6-10-23