Білоцерківська районна державна адміністрація
Київська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Безпека дітей у цифровому просторі

Дата: 22.03.2021 15:01
Кількість переглядів: 1072

Фото без опису

Цифрове середовище, зокрема інтернет, сьогодні є не лише важливим джерелом інформації, але й способом комунікації, який нівелює перепони для спілкування. Через глобальний вплив COVID-19 діти проводять дедалі більше часу в інтернеті.


Право дитини на безпеку та захист є базовим та поширюється на її життєдіяльність як онлайн, так і офлайн. Окрім того, не кожна дитина в Україні володіє достатнім рівнем знань щодо ризиків у цифровому середовищі та навичками безпечної поведінки в цифровому просторі.

Вже багато місяців поспіль у Мережі обговорюють підліткову гру "Синій кіт", або ж "Тихий дім", "Море китів", "Розбуди мене о 4:20". У смертельної гри багато назв, але результат завжди однаковий - смерть і зламані горем батьки, які не розуміють, що ж змусило дитину звести рахунки з життям. Окрім цього, діти почали долучатися до небезпечної гри під назвою "Зникни на 24 години", суть якої в тому, що підліток повинен піти з дому та не давати про себе знати добу.

Багато підлітків вже постраждали від суворих умов гри, челенджів та відео, які вони переглядають", - нагадують в поліції.

Своєю чергою поліція Київщини закликає батьків надати більше уваги дітям, радять перевіряти акаунти дитини в соцмережах та групи, до яких вона приєдналася, переглядати спілкування в приватних чатах, нагадати дітям, що в мережі не варто спілкуватися з незнайомцями і не повторювати дії, які пропонують в мережі, контролювати фото та відео, яке є у гаджетах дитини та звертати увагу на те, з ким дитина спілкується.

Просить батьків підвищити увагу до психологічного стану підлітків, не допустити їхньої участі у іграх.

Чиновники просять батьків перевіряти, чи є на тілі дитини порізи та малюнки, не дозволяти дітям постійно сидіти у соцмережах і організовувати їм дозвілля.

"Золота середина" у спілкуванні

Невід’ємною складовою виховного процесу є організація профілактичних заходів. Найбільшої уваги щодо профілактики потребують підлітки (12-17 років), оскільки це етап активного формування самооцінки, інтересів, моральних уявлень, соціальних установок та потреби в спілкуванні з однолітками.

Українська кіберполіція, директори закладів освіти закликають батьків бути пильними до дозвілля своїх дітей, для профілактики залучення дітей до груп смерті рекомендує наступне:

  • приділяти більше уваги психологічному стану дитини;
  • перевіряти чи спить дитина вночі;
  • оглядати шкіряні покриви дитини на наявність пошкоджень. У разі їх виявлення, з'ясовувати обставини, за яких вони з'явилися;
  • перевіряти облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах та групи, до яких входить акаунт  разом із дитиною;
  • звертати увагу на коло спілкування дитини. Ознайомлюватися із вмістом спілкування дитини у приватних чатах;
  • обов'язково контролювати те, які фото- та відеофайли знаходяться в гаджетах дитини;
  • звертати увагу на особливо темні або незвичні аватарки. Попросити дитину розказати про власника таких аватарок (за умови, якщо ви це робите відкрито, з дитиною);
  • намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями;
  • встановлювати функцію «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини.

Щоправда, на думку українських психологів, українські діти є більш стійкими до потрапляння до «груп смерті», ніж їх російські однолітки, у зв'язку із різницею в ставленні та сприйнятті до майбутнього, відчуттям своєї спроможності вплинути на хід історії та хід свого життя, що пов'язано із досягненнями Революції гідності та розвитком волонтерського руху в Україні.

Водночас психологи наголошують, що тут важливо не провокувати і не додумувати, а дотримуватися "золотої середини".

Для профілактики подальшого поширення гри українські психологи радять не загострювати ситуацію навколо «груп смерті» в соціальних мережах, а в спокійній атмосфері розповісти дітям про можливість потрапляння під час пошуку в Інтернеті на такі групи та їх небезпеку, пояснювати, що їх інтернет-сторінку не повинні бачити сторонні особи; постійно обговорювати із дітьми не тільки їхні успіхи в школі, а й те, яких вони мають друзів у реальному житті та в соціальних мережах, яку слухають музику; необхідно створювати в сім'ї атмосферу довіри та любові, яку повинна відчувати дитина, окрім того, необхідно давати дитині зрозуміти, що батьки вірять у потенціал дитини та завжди готові надати їй підтримку. 

Чому діти грають в «Синій кит»?

Багато хлопців і дівчат підліткового віку вже стикалися з дуже "дорослими проблемами". Нерозуміння, невизначеність майбутнього і нерозділена любов, яка в цьому віці здається єдиною - можуть підкосити і дорослу людину. А до підлітка, пригніченого цими речами приходять думки про те, що тут не так вже й добре, як може бути. А ввічливі адміністратори смертельних груп вже напоготові з цілими альбомами сумної монотонної музики, уявною підтримкою, розумінням і великою кількістю картинок з пригнічуючими пейзажами і словами про безвихідь.

Особливо на підлітків впливає час, в який творці груп хочуть спілкуватися зі своїми жертвами - близько 4:00. Такий ранній час перед світанком і практична відсутність сну у підлітка інколи змішує сон і реальність, а дії відчуваються нереальними. Тоді зловмисники і знаходять момент, щоб повідомити - "Все, що відбувається - сон. Вийди на дах, крокуй з нього - і прокинься". І це тільки одна зі схем. Друга - це погрози на адресу близьких дитини, яка вплутується в таку групу.

У багатьох підлітків трапляються проблеми у житті, які здаються їм нерозв'язними. Тоді вони найбільше потребують підтримки і любові своїх близьких людей - не показової і оптимістичної, а допомоги в розумінні себе і світу. 

Психологи відзначають, що смертельна гра «Синій кит» викликає в дітей азарт, оскільки вона нагадує їм захоплюючу пригоду. Різні підказки і завдання є стимулом не зупинятися і пройти всі етапи. До того ж загадковість і заборона теми підігріває інтерес.

Скільки людей постраждало від гри «Синій кит» ?

На даний момент немає можливості скласти статистику, щоб зрозуміти, яка кількість дітей вже загинула від подібних розваг. Пов’язано це з тим, що багато батьків не вірять в співтовариство «Синій кит» і вважають, що проблема, яка штовхнула на суїцид, зовсім інша. Є інформація, що смерті реєструються в багатьох країнах: Болгарії, Росії, Італії, Німеччині та інших. Експерти впевнені, що суїцидальна гра «Синій кит» тільки набирає обертів, і якщо батьки не звернуть уваги на це, то ситуація тільки погіршуватиметься.

Рекомендація: у разі виявлення факту, що дитина стала жертвою будь-яких проявів насильства, експлуатації, вербування або маніпуляцій у цифровому просторі, варто одразу звертатися до Національної поліції України та надіслати повідомлення про правопорушення до департаменту кіберполіції Національної поліції України (цілодобово).

Психологічну допомогу та підтримку можна отримати за номерами  телефонів:

Національна гаряча лінія з питань протидії насильству та захисту прав  дитини (пн – пт, з 12:00 до 16:00): 
- 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних);

- 116 111 (безкоштовно з мобільних);

- онлайн-консультація для підлітків у Teenergizer;
- чатбот у Telegram і Viber допоможе дізнатися, куди звертатися за допомогою.


НАГАДУЄМО, додаткову інформацію щодо безпеки дітей в інтернеті можна знайти на сайтах  Міністерства освіти і науки України та Національної поліції України.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень