Білоцерківська районна державна адміністрація
Київська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Енергоефективність та «зелена» енергетика – ключ до конкурентоздатної економіки та енергонезалежності громад

Дата: 04.02.2021 15:43
Кількість переглядів: 738

Фото без описуПро це йшлося на публічному звіті Держенергоефективності про підсумки роботи у 2020 році. На заході в ІА «Укрінформ» виступилит.в.о. Голови Агентства Костянтин Гура та заступник Голови Юрій Шафаренко.

«Енергоефективність та «зелена» енергетика – це ті напрями, які необхідно розвивати навіть у непрості часи. Адже це ключ до підвищення конкурентоспроможності економіки та зменшення витрат споживачів на оплату енергоносіїв», - повідомив Костянтин Гура та нагадав, що українська економіка досі є однією з найбільш енергоємних  у світі.

Водночас Україна слідує світовим трендам, обрала курс на сталий розвиток іпідтримує амбітну програму Європейського зеленого курсу.

Зважаючи на високу енергоємність вітчизняної економіки та міжнародні зобов’язання, Держенергоефективності разом із Міненерго та партнерамизапровадило крос-секторальний підхід до розвитку сфери енергоефективності, активізувало роботу над законодавчою базою та розробкою інструментів фінансової підтримки.

 

Серед важливих напрацювань у 2020 році варто виокремити наступні:

 • Продовжено програму «теплих кредитів» на 2021 рік для індивідуальних домогосподарств;

Окрім цього, розширено заходи програми на придбання розумних лічильників електроенергії, електрозарядок для електромобілів та систем накопичення енергії.

 • Розроблено законопроєкти щодо зняття бар’єрів для подальших ЕСКО-закупівель і розширення цього механізму на об’єкти комунальної сфери та енергетики;
 • Проведено верифікацію ефективності енергосервісу. За результатами аналізу 36 міст, реалізуючи 242 ЕСКО-договори, зекономили 4,3 млн м3 газу або 60 млнгрн на оплаті енергоносіїв протягом опалювального періоду 2019/2020 років. Середня річна економія склала 35%, що в 1,5 рази більше передбаченої ЕСКО-договорами (23%);
 • Розроблено ініціативу щодо створення Фонду декарбонізації - механізму залучення внесків від сплати податку на викиди СО2 для цільового використання коштів саме на заходи, які дозволять зменшити ці викиди;

Фонд має стати джерелом фінансування у розмірі 1 млрдгрн у рік на енергоефективні цілі. При цьому робота Фонду дозволить поповнити  загальний фонд державного бюджету надходженнями на суму майже 2 млрдгрн щорічно.

 • Розроблено концепцію нової державної цільової програми з енергоефективностіна 2022-2026 роки;

Передбачається державна підтримка енергоефективності у різних секторах економіки (населення, підприємств, енергосервісу, санації будівель органів державної влади, підтримки біоенергетики тощо).Прогнозний обсяг фінансування заходів програми за 5 років становить майже 10 млрд гривень.

 • Спільно з Мінрегіономініційовано розробку вимог до будівель зі близьким до нульового рівнем енергоспоживання;
 • Прийнято закон для запровадження ринку зелених облігацій. Наразі Агентство здійснює пошук партнерів для пілотних проєктів з випуску зелених облігацій;
 • Розроблено цілий пакет законопроєктів для активізації розвитку біоенергетики, а саме:

1)    Законопроєкт щодо розвитку прозорого та конкурентного ринку твердих біопалив шляхом впровадження системи електронної торгівлі таким біопаливом.

2)   Законопроєкт щодо обов'язковості використання рідкого біопалива у галузі транспорту.

3)   Законопроєкт щодо стимулювання вирощування енергетичних рослин

4) Законопроєкт щодо звільнення біопалива від податку на викиди СО?

5) Законопроєкт щодо запровадження механізму торгівлі біометаном та введення гарантій походження біометану.

«Прийняття законодавчих ініціатив дозволить нам замістити власним біопаливом дорогий газ, імпорт якого у 2019 році склав 14 млрд м3.  Враховуючи максимальні можливості використання біопалива в Україні (відходи агросектору, енергетичні рослини, біогаз, біометан), то потенціал заміщення імпортного газу становить понад 35млрд м3 газу в рік», - повідомив Юрій Шафаренко, заступник Голови Держенергоефективності.

 • Розроблено пропозиції щодо стимулювання виробництва енергії з відновлюваних джерел для власних потреб;
 • Розпочато роботу над створенням системи гарантії походження енергії з відновлюваних джерел енергії;
 • Ведеться розробка дорожньої карти розвитку водневої енергетики в Україні;
 • Підготовлено та внесено на розгляд Уряду проєктНаціонального плану дій з енергоефективності на період до 2030 року із встановленням відповідних амбітних національних кінцевих та проміжних цілей;
 • Забезпечено надання адміністративних послуг (підтвердження належності палива до альтернативного, кваліфікація когенераційної установки, проведення державної експертизи з енергозбереження).

У цілому навіть попри складні часи «зелена» енергетика залучили в економіку України близько 1,3 млрд євро інвестицій у 2020 році.  Це кошти, які вкладено у встановлення 1673 МВт потужностей відновлюваної енергетики.

Важливим є також той факт, що все більше українських родин цікавляться відновлюваними джерелами енергії. На кінець 2020 р. в Україні вже майже 30 тис. сімей встановили сонячні панелі, інвестувавши у це 600 млн євро. До п’ятірки регіонів-лідерів увійшли Дніпропетровська, Тернопільська, Київська, Івано-Франківська та Закарпатська області.

«Ми продовжимо нашу роботу. Енергоефективність та «зелена» енергетика – ті напрями, які потрібно розвивати для побудови сильної економіки та підвищення добробуту українців. Це нове дихання для економіки, робочі місця, менші платіжки, чистіше довкілля, конкурентна та заможна країна», - повідомив К.Гура.

Презентацію «Публічний звіт Держенергоефективності: підсумки 2020 року» можна завантажити на сайті Агентства: https://saee.gov.ua/sites/default/files/ZVIT_SAEE_2020_0.pdf

Управління комунікації та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень