Білоцерківська районна державна адміністрація
Київська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Основний Закон України в архівних документах

Дата: 26.06.2020 16:22
Кількість переглядів: 544

Конституційні процеси в Україні мають давнє коріння. Свідчення цього – Конституція Варшавського сейму від 22 листопада 1649 року, на якому було ратифіковано Зборівський мирний договір, укладений між гетьманом України Богданом Хмельницьким і польським королем Яном-Казимиром у м. Зборів, що зберігається у Центральному державному історичному архіві у м. Києві.

Сучасний Основний Закон – Конституція України – був ухвалений 28 червня 1996 року на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання.

Нагальна потреба в конституційному закріпленні основ суспільного і державного ладу, що зазнав суттєвих змін, постала після прийняття 24 серпня 1991 року Верховною Радою УРСР Акта проголошення незалежності України та його затвердження на всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року.

Після численних доповнень і експертиз перший проєкт Конституції України був винесений на всенародне обговорення. Саме цей етап законотворення відображають документи ХІ сесії Київської обласної ради народних депутатів. Але тривале протистояння між гілками влади на фоні соціально-економічної кризи в Україні не дозволило реалізувати перші конституційні проєкти.

Наступний етап конституційного творення, що завершився прийняттям Основного Закону, прийшовся на весну – літо 1996 року. До нового варіанту проєкту було внесено близько 6 тис. поправок. Ілюстрацією процесу його обговорення широкою громадськістю служать рішення Київської обласної ради народних депутатів від 19 квітня 1996 року № 66-06-ХХІІ «Про проект Конституції України» та документи V сесії виконавчого комітету Вишневої міської ради народних депутатів ХХІІ скликання від 15 травня 1996 року.

Різке засудження Радою національної безпеки України і Радою регіонів при Президентові України подальших зволікань з прийняттям нової Конституції України і видання Президентом України указу про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 року прискорили розв’язання ситуації. 28 червня 1996 року о 9 год 18 хв після 24 годин безперервної роботи Верховна Рада України прийняла і ввела в дію Конституцію України («за» проголосували 315 народних депутатів).

Ознайомитись з виставкою можна на сайті Державного архіву Київської області: Основний Закон України в архівних документах


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень