Ветеранські простори, нові можливості, працевлаштування для ветеранів: про що говорили під час саміту Мінветеранів “Шлях ветерана від військової служби до цивільного життя”
У Києві відбувся саміт Міністерства у справах ветеранів України “Шлях ветерана від військової служби до цивільного життя”. До участі були запрошені ветерани і ветеранки, представники громадських організацій та українських бізнесів, очільники ключових міністерств, іноземні партнери та представники посольств.
У першій панелі “Будуючи здорове середовище” говорили про кращі практики створення мережі сучасних ветеранських просторів.
Заступниця Міністра у справах ветеранів з питань європейської інтеграції і модераторка цієї панелі Оксана Сивак на початку зазначила: “Синергія активних громад, спроможних втілювати проєкти спрямовані на підтримку ветеранів, а також міжнародних партнерів та Міністерства у справах ветеранів України — дозволяє наблизити якісні послуги до ветерана”.
Керівниця Координаційного центру з психічного здоров'я при КМУ Оксана Збітнєва у своєму виступі зауважила: "Виклик, над яким ми будемо всі разом працювати — підготовка фахівців з актуалізованими знаннями й навичками, які працюють саме з людьми з бойовим досвідом. В Україні немає дефіциту таких фахівців, але є брак якісних фахівців. Це означає, що нам потрібно це виправляти на етапі вищої освіти, і ми з університетами вже над цим працюємо".
Ветеранка, учасниця національної жіночої збірної України з ампфутболу, амбасадорка Українського ветеранського фонду Мінветеранів Ольга Бенда розповіла свою історію і як спорт допоміг їй двічі відновитися: “Після поранення, у 2017 році, тільки завдяки спорту стала на протез і почала ходити, отримала класну реабілітацію в Ірпінському військовому госпіталі. Після повномасштабного вторгнення мій чоловік пішов служити і зараз він вважається зниклим безвісти. Це була друга травма. Після цієї травми я дев'ять місяців не знала, чим хочу займатися далі. У вересні 2023 року мені запропонували спробувати ампфутбол на милицях. Я була дуже змотивована тим, що це відбувається у нас в Україні, і що я зможу показати свої сильні сторони та повернутися до активного фізичного життя. На той момент футбол мене витягнув морально і фізично, дуже допоміг мені соціалізуватися”.
Участь в обговоренні також взяли:
- Сергій Тимофєєв, директор департаменту масового спорту та здоров'я нації Мінмолодьспорту;
- Павел Кост, керівник Представництва Фонду міжнародної солідарності в Україні;
- Inga Niere, керівник проєкту «Гендерночутливі підходи до охорони психічного здоров'я та психосоціальної підтримки в Україні (GIZ) (онлайн);
- Тетяна Ющенко, керівниця відділу фізичної та психічної реабілітації Департаменту реабілітації та підтримки Товариства Червоного Хреста України;
- Тетяна Волочай, директорка БФ «МХП-Громаді».
У другій панелі спікери міркували про розвиток нових навичок та створення нових можливостей для ветеранів як ключовий аспект відновлення України.
Заступник Міністра у справах ветеранів Максим Кушнір акцентував увагу на розвитку ветеранського підприємництва як одному з ключових напрямів Мінветеранів в адаптації та економічній незалежності ветеранів й ветеранок.
“Маємо запровадити відповідні умови для тих, хто може самореалізуватись за цим напрямом. Мінветеранів розробило проєкт Стратегії розвитку ветеранських підприємницьких ініціатив, а також зараз працюємо над тим, щоб закріпити визначення поняття «ветеранське підприємництво» на законодавчому рівні”, — наголосив заступник Міністра.
Для створення гідних умов розвитку ветеранського бізнесу, Мінветеранів вбачає важливим запровадити та закріпити чотири ключових компоненти:
- фінансову підтримку
- консалтингову підтримку
- долучення ветеранського бізнесу до державних замовлень
- промоцію ветеранського бізнесу на ринку.
“Наші ветерани й ветеранки мають унікальний досвід та навички, які можуть і мають стати у нагоді для розвитку економіки нашої країни”, — підкреслив Максим Кушнір.
Своєю чергою, заступник Міністра освіти і науки України Євгенія Смірнова повідомила: "Скоро ми відкрито анонсуємо проєкт "Освіта для ветеранів", що зараз проходить тестову версію. У ньому частина вищих навчальних закладів та частина закладів професійно-технічної освіти вже заповнили інформацію, котра актуальна саме для ветеранів та ветеранок. Також Кабінетом Міністрів наразі затверджується стратегія інклюзивного навчання на всіх рівнях освіти, починаючи з дошкільних закладів, закінчуючи ЗВО".
Андрій Несмачний, ветеран-підприємець, чинний військовий і засновник крафтової ветеранської майстерні Batart — розповів про шлях ветерана у війську та в цивільному житті. Він став переможцем конкурсної програми Українського ветеранського фонду Мінветеранів “Варто” та отримав 2,7 млн грн на розвиток власної справи.
Його майстерня розташовувалась у районі так званих Ірпінських Липок. Це була основна точка руйнацій під час боїв у місті. Після звільнення Ірпеня від російських окупантів від майстерні мало що залишилось.
“Ми поговорили з побратимами й вирішили відновлювати майстерню. Знайшли нове приміщення. Ще до запуску виробництва ми вже мали багато замовлень від людей. В нас вірили і це дуже мотивує. Я подав заявку на участь у конкурсі проєктів від Українського ветеранського фонду #Варто: Золоті руки та здобув перемогу. Тож отримали кошти на відновлення приміщення й закупівлю нового обладнання, запускаємо усі виробничі процеси. До того ж, ми подали заяву на використання марки Мінветеранів “Створено Захисниками” — це справді класний бренд”, — розповів Андрій Несмачний.
Фінальна панель розкривала тему ефективного працевлаштування ветеранів як драйвер розвитку ринку праці. Серед учасників: компанії та ініціативи, які допомагають відновлювати ветеранів/ок на робочих місцях. Тут зібралися ті, хто налагоджує мости між мобілізованими та цивільними співробітниками, аби запобігти будь-яким дискомунікаціям.
Також у цій панелі взяли участь:
- Максим Кушнір, заступник Міністра у справах ветеранів;
- Тетяна Бережна, заступник Міністра економіки України;
- Олена Бойченко, директорка з питань захисту здоров’я та безпеки співробітників МХП;
- Олена Семич, директорка з управління персоналом ДТЕК;
- Марина Соколова, керівниця Центру з реінтеграції ветеранів АТ «Укроборонпром».
Запис усього заходу доступний за посиланням.
Захід став можливим завдяки підтримці Червоного Хреста Україна.
Саміт відбувся у межах Тижня відкритого Уряду.