Внутрішньо переміщені особи, які не встигли отримати виплати у березні, отримають кошти у квітні
Два роки повномасштабної війни держава фінансово підтримує громадян, які були змушені залишити свої домівки і стали внутрішньо переміщеними особами.
Виплата на проживання допомагає людині не залишитись сам на сам із своїми проблемами, пройти складний період пошуку житла, роботи, облаштування в новій громаді. Так, наприклад, родина з чоловіка і жінки з двома дітьми отримує щомісяця 10 тис. грн допомоги на проживання від держави.
З 1-го березня для тих ВПО, які отримували допомогу протягом року або двох, її було продовжено ще на 6 місяців, з урахуванням низки особливостей. Зокрема, першочергово допомога перепризначалась людям, які не можуть працювати, доглядають дітей, важко хворих, осіб з інвалідністю, не мають доходів або мають низькі доходи (детальніше – за посиланням). Тому частині ВПО виплати були продовжені автоматично, а ще частина – мали подати відповідні заяви до органів соціального захисту населення або ЦНАП.
За результатами березня 535 тис. внутрішньо переміщених осіб – передусім осіб з інвалідністю 1 і 2 групи, а також пенсіонери, чий розмір пенсії не перевищує 4 прожиткових мінімумів (9 444 грн) отримали продовження виплат допомоги для ВПО автоматично.
Ще 196,1 тис. сімей звернулися до управлінь соціального захисту із заявою про продовження виплати допомоги. З них, протягом березня управліннями було опрацьовано і призначено виплати для 98 тис. сімей (особових рахунків), на загальну кількість 181 тисяча осіб.
Решта звернень щодо продовження виплат від ВПО ще знаходяться в опрацюванні в управліннях соціального захисту, і після опрацювання і призначення цих заяв виплати цим отримувачам буде здійснено в квітні одразу за два місяці – березень і квітень.
Звертаємо увагу: якщо ви маєте право на виплату і звернулися по неї, проте наразі ще не отримали коштів, – це означає, що заява опрацьовується, а гроші надійдуть після призначення виплати за весь період з моменту подання такої заяви (тобто за березень і квітень включно).
Подати заяву на перепризначення виплат можна і зараз, адже термін подання заяв був продовжений до 30 квітня. Тобто якщо ви подасте заяву у квітні, виплата буде нарахована, включаючи березень.
Нагадаємо, що механізм призначення виплат ВПО поєднує підтримку тих, хто її потребує, з інструментами стимулювання ВПО працездатного віку до працевлаштування. На кінець 2023 р. лише 40% працездатних ВПО, які отримували виплати, були працевлаштовані. 60% ВПО офіційно не працювали і не мали власних джерел доходу.
Проте жодна соціальна виплата не може гарантувати людині економічної самостійності та незалежності. Тому, за новою заявою, допомога продовжується родинам, у яких працездатні особи працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа-підприємець, розпочали відповідну діяльність/ або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант на створення чи розвиток власного бізнесу/ або отримали ваучер на навчання та у складі сім’ї є діти віком до 14 років.
В результаті, вже у першому кварталі 2024 р. стрімко зросла кількість ВПО, які стали на облік до центрів зайнятості.
Якщо минулого року протягом січня-березня в середньому до центрів зайнятості щомісяця зверталось близько 4 тис. ВПО, то цьогоріч їх кількість зросла: у лютому – до 11 тис., а в березні – до 15 тис. Тобто звернень стало більше в 4 рази.
Нагадуємо, що ставши на облік до центру зайнятості, людина не просто отримує доступ до бази наявних вакансій. Вона отримує можливість підвищення кваліфікації, професійного навчання чи перенавчання, участі у суспільно-корисних оплачуваних роботах. Також держава протягом трьох місяців виплачує допомогу по безробіттю у розмірі 2,5 тис. грн.
Так, в порівнянні з минулим роком, кількість отримувачів допомоги серед ВПО зросла в 2,3 раза (з 6 тис. до 14 тис.), а отримувачів послуг центрів зайнятості в 2,6 раз (з 12 тис. до 32 тис.).