Держпродспоживслужба застерігає: обережно, сказ!
Сьогодні виникла реальна загроза повернення МІСЬКОГО СКАЗУ, тим паче в умовах військового часу, так як більшість тварин (котів, собак) залишилися без господарів та своїх домівок. Тому, згідно рішення засідання оперативного штабу Ради оборони Київської області (протокол № 138 від 13.06.2022), Білоцерківський відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області ще раз нагадує про те, звідки чатує небезпека.
Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. Серед людей хвороба відома як «гідрофобія». У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.
Причини сказу і шляхи передавання інфекції
Джерелом та резервуаром збудника сказу є дикі та свійські хижі тварини, що належать до класу ссавців. Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через:
- укус;
- подряпину та мікроушкодження шкіри;
- потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.
У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки — з-поміж домашніх тварин, а в дикій природі — лисиці.
Особливу небезпеку становлять безпритульні тварини, зокрема собаки, для яких укус є інстинктивною реакцією для захисту території, членів зграї або здобуття їжі.
Близько 40% жертв укусів імовірно скажених собак — діти віком до 15 років.
Профілактика сказу
Для профілактики сказу необхідно:
• регулярно вакцинувати домашніх тварин (коти собаки), а у сільській місцевості, де є загроза зараження – і свійських тварин;
• уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами;
• не торкатися диких чи безпритульних тварин;
• не підгодовувати безпритульних тварин у місцях, де постійно перебувають люди (особливо діти).
Відповідно вимогам статті 37 Закону України «Про ветеринарну медицину» обов’язки осіб, які утримують тварин чи беруть участь у їх обігу Юридичні та фізичні особи, діяльність яких пов’язана з утриманням та обігом тварин, зобов’язані забезпечувати, щоб тварини, яких вони вирощують, утримують та/або здійснюють їх обіг, не мали хвороб, що підлягають повідомленню; застосовувати профілактичні ветеринарно-санітарні заходи (щеплення проти інфекційних хвороб) щодо здоров’я тварин.
Пам’ятайте! При підозрі захворювання тварини звертайтесь до Білоцерківської міської державної лікарні ветеринарної медицини (далі – Лікарня). Фахівці Лікарні в рамках профілактичних протиепізоотичних заходів постійно, на безоплатній основі, проводять профілактичні щеплення домашніх та безпритульних тварин проти сказу за адресою: вул. Товарна, 27, м. Біла Церква, Київської області, 09100.
Білоцерківський відділ Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області