Білоцерківська районна державна адміністрація
Київська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Гарантії захисту трудових прав викривачів корупції

Дата: 09.06.2022 15:40
Кількість переглядів: 429

Фото без описуЯк захистити трудові права викривачів, особливо тих, які вже зазнають утисків на робочому місці або взагалі були звільнені, та заохотити громадян повідомляти про корупцію в своїх установах? 


В Україні законодавство, яке регулює трудові відносини, досить розгалужене. Через це окремі правові норми застосовуються неоднозначно.


Тому Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) підготувало роз’яснення, які допоможуть забезпечити однакове застосування положень Закону України «Про запобігання корупції» керівниками викривачів, антикорупційними уповноваженими, адвокатами та суддями. 


Дані роз’яснення враховують міжнародні стандарти, судову практику та результати діяльності НАЗК щодо захисту трудових прав викривачів.


Завдяки роз’ясненню викривачі зможуть детально дізнатися про такі гарантії захисту своїх трудових прав:
•  заборона відмови у прийнятті на роботу, укладенні чи продовженні договору, трудового договору (контракту);
•    заборона звільнення викривача чи примушення до звільнення;
•    заборона притягнення викривача до дисциплінарної відповідальності;
•    інші негативні заходи впливу або загроза таких заходів впливу у зв’язку з повідомленням;
•    формально правомірні рішення і дії вибіркового характеру керівника та роботодавця;
•    заборона відсторонення викривача від виконання трудових обов’язків;
•    а також про гарантії захисту трудових прав викривача при поновленні на попередній роботі (посаді) після звільнення або переведення на іншу нижчеоплачувану роботу.

Нові роз’яснення вже доступні за посиланням: https://bit.ly/3mozvVr

Додатково
В Україні 28.04.2022 суд вперше прийняв рішення про захист трудових прав близької особи викривача корупції, яка отримала догану. Суд довів наявність зв’язку між доганою та повідомленням викривача корупції. Відтак, суд  визнав незаконним та скасував розпорядження про застосування дисциплінарного стягнення до близької особи викривача.  
У чому суть справи?
У грудні 2019 року викривач корупції звернувся до НАЗК з повідомленням про неправдиві відомості у декларації одного з посадовців. За результатами розгляду було відкрито кримінальне провадження стосовно заяви викривача за ст. 366-1 Кримінального кодексу – Декларування недостовірної інформації.

 
Через це близька особа викривача, яка працює на посаді директора школи, отримала такий вид дисциплінарного стягнення як догану. Тому у листопаді 2021 року близька особа викривача звернулася за захистом до НАЗК та до суду.  НАЗК було залучено третьою особою на стороні позивача у справі про визнання догани незаконною та відповідно її скасування, а також стягнення моральної шкоди.


Районний суд Черкаської області у своєму рішенні від 28.04.2022 постановив про  наявність зв’язку між доганою близькій особі викривача корупції, та повідомленням викривача в грудні 2019 року. Суд визнав незаконним та скасував розпорядження про застосування дисциплінарного стягнення до близької особи викривача. Окрім того, порушника зобов’язали компенсувати моральну шкоду.  


Важливо, що у своєму рішенні суд послався на постанову Верховного Суду, яка вперше в судовій практиці зазначає, що разом зі статусом викривача особа отримує певний імунітет. У постанові також наголошується на необхідності доводити зв’язок між викриванням та тиском на викривача.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень