Здійснено оцінку технічного стану об’єктів електромереж та теплозабезпечення медичних закладів
З метою недопущення виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру під час проходження опалювального сезону 2020-2021 років, Держенергонагляд спільно з обласними та Київською міською держадміністраціями, ліцензіатами з розподілу електричної енергії та теплопостачальними організаціями здійснив перевірку й оцінку технічного стану об’єктів теплозабезпечення і надійності функціонування електричних мереж медичних закладів.
Зокрема, було здійснено моніторинг щодо відповідності фактичних схем живлення медичних закладів вимогам Правил улаштування електроустановок, ДБН В.2.5-23:2010 «Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення» та вимогам Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж.
Такі дії виконано задля забезпечення виконання статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та доручення Кабінету Міністрів України від 04 грудня 2020 року.
Так, у період з 21 по 24 грудня 2020 року представниками Держенергонагляду здійснено оцінку технічного стану об’єктів електричних мереж 458 медичних закладів України з реанімаційними, операційними та пологовими відділеннями. За результатами заходів виявлено наступні характерні зауваження:
- невідповідність внутрішньої схеми електропостачання 91 медичного закладу;
- непризначення наказом по медичному закладу відповідальних осіб за електрогосподарство (загалом 21 чоловік).
Також проведено перевірку та оцінку технічного стану систем теплозабезпечення 803 медичних закладів. В результаті було виявлено такі порушення:
- 591 медичний заклад не передбачає резервування систем теплопостачання;
- 2 теплові мережі, що забезпечують теплопостачання медичних закладів, та 40 теплових пунктів (вводів) медзакладів мають незадовільний технічний стан;
- встановлено 18 фактів недотримання режимів теплопостачання (температурного графіку).
Для прикладу, представниками Управління Держенергонагляду у Вінницькій області здійснено перевірку та оцінку технічного стану об’єктів електричних мереж напругою 0,4 – 10 (6) кВ медзакладів Вінниччини.
У ході моніторингу КНП «Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня Вінницької обласної Ради» було встановлено, що:
- схема зовнішнього електропостачання медзакладу не відповідає схемі нормального режиму (фактично ІІ категорія, у зв’язку з відсутністю в розподільчому пристрої РП-29 автоматичного вводу резерву);
- схема внутрішнього електропостачання закладу не відповідає вимогам категорійності (не забезпечено резервним джерелом живлення відділення анестезіології та інтенсивної терапії, 2 операційні блоки головного корпусу, відділення екстреної медичної допомоги, травмпункт і лікарняний ліфт).
Зі свого боку, працівниками Управління Держенергонагляду у Рівненській області під час перевірки технічного стану систем теплозабезпечення одного із медзакладів виявлено такі порушення:
- не розроблено температурний графік роботи джерела теплопостачання і регулювання системи теплопостачання, в залежності від температури зовнішнього повітря;
- не розроблено виробничі інструкції щодо експлуатації котлів, встановлених у котельні лікарні;
- відсутній термометр зовнішнього повітря у котельні для контролю параметрів теплоносія;
- не проводяться протиаварійні тренування з оперативним персоналом котельні щодо ліквідації аварійних ситуацій;
- не здійснюється змащування графітовим мастилом рухомих частин запірної арматури (штоки, сальникові ущільнення), встановленої на теплопроводах котельні тощо.
За результатами перевірки схем електропостачання та систем теплозабезпечення медичних закладів розроблено заходи з приведення зовнішніх і внутрішніх мереж живлення, теплових господарств та організації експлуатації медзакладів до вимог нормативних документів. Зазначені рекомендації надіслано листами на адреси всіх обласних державних адміністрацій та медичних закладів.