ПФУ інформує: про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування
Особа, яка не підлягала державному соціальному страхуванню, та яка або за яку не сплачувався єдиний соціальний внесок має право укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, відповідно до якого мають бути сплачені внески, що дасть право на зарахування страхового стажу.
Дане питання врегульоване ст. 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі – Закон 1058) та ст. 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі – Закон 2464):
Платниками, які мають право на добровільну сплату ЄСВ, є:
– члени особистого селянського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню;
– особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, не є фізичними особами – підприємцями, не провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, не провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та не отримують дохід від цієї діяльності, у тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
Такі особи можуть брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – Договір), але не менше одного року.
Окремим Договором може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.
Для укладання Договору слід подати до територіального органу Державної податкової служби відповідну заяву у встановленому порядку та за встановленою формою.
З особою, яка подала заяву про добровільну участь, органом ДПС в строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається Договір відповідно до типового договору.
Детальніше про особливості добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування можна дивитися ТУТ: