Білоцерківська районна державна адміністрація
Київська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Безкоштовні ліки за державний кошт: як отримати і що варто знати?

Дата: 15.10.2020 14:21
Кількість переглядів: 5446

 

Фото без описуДоволі часто, коли людина потрапляє до лікарні, їй дають список медикаментів, які необхідно придбати. Але не кожен знає, що є перелік препаратів, які закуповуються за бюджетні кошти та мають видаватися пацієнтам БЕЗКОШТОВНО! Як дізнатися про наявність чи відсутність безкоштовних ліків, перебуваючи на стаціонарному лікуванні? Як отримати безкоштовні ліки і куди скаржитися, якщо вам відмовляються у їх отриманні?

 

З метою забезпечення вільного доступу громадян до інформації про наявні у лікарні безкоштовні ліки, на законодавчому рівні закріпили порядок отримання  інформації у закладах охорони здоров’я державної та комунальної форм власності про наявні лікарські засоби,  витратні матеріали, медичні вироби та харчові продукти для спеціального дієтичного споживання, які заклад отримав за кошти державного та місцевого бюджетів чи за рахунок благодійної діяльності,  гуманітарної допомоги.

 

Важливо! Така інформація має розміщуватися на інформаційних стендах у кожній лікарні та оновлюватись щотижня.

 

Також кожен може перевірити, які саме безкоштовні лікарські засоби є у його лікарні, за допомоги системи «Є ЛІКИ». На цьому ресурсі досить не складно знайти відповідну лікарню і переглянути, які саме безкоштовні ліки є в конкретному медичному закладі станом на сьогодні. І якщо вони є, то надаватися пацієнту ці ліки мають за призначенням лікаря безкоштовно.

 

Як отримати рецепт на «Доступні ліки»

Урядовою програмою «Доступні ліки» можна отримати тільки за електронним рецептом, виписаним сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами через електронну систему охорони здоров’я. 

Крок 1. Пацієнт записується та приходить на прийом до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у нього підписана декларація.

Важливо! Пацієнт має звернутися саме до свого лікаря. Якщо ви ще не підписали декларацію, це варто зробити. Без декларації скористатися програмою «Доступні ліки» буде неможливо.

Крок 2. Лікар проводить прийом і виписує за потреби рецепт.

Крок 3. Під час виписування електронного рецепту лікар разом з пацієнтом мають перевірити, чи номер мобільного телефону, зазначений в декларації є актуальним і належить пацієнту.

Крок 4. Після перевірки номера телефону лікар виписує рецепт в електронній системі охорони здоров’я.

Крок 5. На мобільний телефон пацієнта приходить смс з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Зміст СМС: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».

Крок 6. За необхідності або на прохання пацієнта лікар може роздрукувати консультаційний висновок, який містить розділ з призначеннями, зокрема призначенням ліків. В цьому розділі зазначається інформація про виписані ліки та номер електронного рецепта.

Крок 7. Пацієнт йде у будь-яку зручну для нього аптеку, яка бере участь у програмі «Доступні ліки» і називає працівнику аптеки номер рецепта.

Крок 8. Працівник пропонує пацієнту лікарські засоби, які є в цій аптеці і є в переліку програми «Доступні ліки».

Крок 9. Пацієнт обирає один із лікарських засобів і називає чотиризначний код підтвердження та отримує свої ліки. Якщо необхідного препарату немає, пацієнт може піти в іншу аптеку, яка включена до програми «Доступні ліки» і отримати ліки там.

Де отримати ліки?

Пацієнт може обміняти рецепт на ліки у будь-якій аптеці в Україні, яка має договір з Національною службою здоров’я України, без прив'язки до місцевості, де цей рецепт був виданий. Шукайте у приміщенні чи на дверях аптеки наліпку  "Доступні ліки".

Що робити, якщо в аптеці закінчилися безкоштовні ліки або ті, що відшкодовуються пацієнтові за гроші?

  • Пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку.
  • Пацієнт може звернутись в іншу аптеку.
  • Пацієнт може обрати іншу торгову марку мед.препарату та доплатити різницю.

Які ліки пацієнт може отримати безоплатно, а за які потрібно доплачувати?

Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну препарату, який може взяти участь в урядовій програмі «Доступні ліки».

Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Тобто такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безоплатно.

Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату.

З повним списком безоплатних препаратів можна ознайомитися на сайті: https://moz.gov.ua/dostupni-liki

Чи можна отримати безкоштовні ліки без рецепта?

Уряд не обмежує вільний ринок ліків. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого лікаря, – він може це зробити у будь-якій аптеці.

 Проте у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.

Для лікарських засобів, які підлягають відшкодуванню, МОЗ встановить максимальну роздрібну торговельну надбавку на продаж ліків на рівні 15%.

Увага! Що робити, якщо вам не дають ліки безкоштовно? Якщо в лікарні ви не отримали ліки, зазначені на сайті «Є ЛІКИ» як безкоштовні, ви можете звернутися зі скаргою до головного лікаря закладу і керівництва місцевого управління охорони здоров’я. До скарги потрібно додати перелік лікарських засобів, у яких вам відмовили та копію призначення лікаря.

 

У випадку потреби за безкоштовною правовою допомогою ви можете звернутися після скасування карантинних заходів до Громадської організації «Правова єдність» за адресою: м. Біла Церква, вул. Леваневського, 55 (приміщення бібліотеки № 8) або дистанційно за телефонами +380996040650  +380683329421, на електронну пошту pravovadopomogabc@gmail.com та онлайн за доступом https://ldn.org.ua/section/legal-help/


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень