Лейкоз великої рогатої Худоби
Захворювання на лейкоз великої рогатої худоби – це небезпечна хвороба з неприємними наслідками, аж до летального результату. Проблема ускладнюється низьким ступенем її вивченості, що не дозволяє знайти ефективного способу боротьби.
Що таке лейкоз і чому це небезпечно.
Лейкоз – вірусна інфекція. В цьому і криється небезпека захворювання, так як зараження однієї особини може призвести до захворювання всього стада. Хвороба має онкологічний характер і може викликати пухлини в різних областях організму тварини. До вірусу лейкозу ВРХ сприйнятливі велика рогата худоба незалежно від породи, віку й продуктивності, а також вівці, кози, кролі, свині та менш сприйнятливі коні, коти, собаки, морські свинки, миші. Збудником лейкозу ВРХ є онкогенний вірус, який має близьку генетичну й антигенну спорідненість з вірусом Т-клітинного лейкозу людини.
В інфікованих тварин особливо в клінічній стадії змінюються обмінні, біохімічні процеси і, як наслідок, відбуваються зміни якісних характеристик молока і м'яса та накопичення в них шкідливих для організму тварин і людей продуктів обміну, зокрема метаболітів триптофану, які мають канцерогенну дію.
Шляхи зараження на лейкоз:
1. Тварина заражається від хворої особи, через вживання води або корму з однієї ємності;
2. Вірус може передаватися телятам при годуванні молоком інфікованої корови;
3. Вірус виділяється з організму заражених тварин з кров'ю, молоком, слиною, іншими секретами, що містять лімфоцити, які є активними факторами його передачі;
4. Хворобою заражаються телята, які ще не народилися, якщо корова до отелення захворіла на лейкоз.
Заходи боротьби з лейкозом:
1. Відокремити хворих тварин від здорових;
2. Відмовитися від удою корів, які заражені інфекцією;
3. Зв’язатися з ветеринарною службою і сповістити її про підозрілі симптоми;
4. Не переміщати інфікованих тварин.
5. Молоко від корів використовувати в межах присадибного господарства, де вона утримується, лише після кип’ятіння. Не вживати в їжу від хворих тварин молоко.
6. Не випасати хвору на лейкоз худобу разом із здоровими в загальних стадах, заборонити переміщення (продаж) тварин з господарства власника окрім здачі її на забійне підприємство.
Основними заходами ефективного забезпечення благополуччя тваринництва щодо лейкозу є:
1. Своєчасна діагностика хвороби за результатами проведення планових весняних дослідженнь в приватному секторі які проводять лікарі установ ветеринарної медицини;
2. Чітке знання епізоотичної ситуації в кожному стаді;
3. Негайне виведення зі стад (ферм) інфікованих вірусом лейкозу тварин та їх ізоляція з наступним забоєм;
4. Проведення чіткого обліку, нумерації та ідентифікації тварин;
5. Проведення ретельної дезінфекції тваринницьких приміщень та обладнання після кожного дослідження тварин і ізоляції вірусоносіїв.
Також сприйнятливими тваринами до захворювання є дрібні жуйні (вівці, кози).
Лікування не розроблено!
Білоцерківське районне управління
ГУ Держпродспоживслужби в Київській області