Пам'ятний мітинг до Дня визволення України
День визволення України від фашистських загарбників щорічно відзначається 28 жовтня, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України. З нагоди свята у Малій Вільшанці біля братської могили відбувся пам'ятний мітинг та покладання квітів місця спочинку воїнів-захисників. На мітингу виступили в.о.голови Білоцерківської районної державної адміністрації Юрій Савчук, голова районної ради Володимир Шевченко, голова Маловільшанської сільської ради Людмила Маринич.
Кожен з виступаючих висловив слова щирої подяки захисникам та визволителям різних років за громадянську свідомість та жертовність на благо України. «Це свято пам’яті і скорботи тих, хто ціною власного життя та здоров’я визволяв Україну від загарбників . За цією датою стоїть багато страшних сторінок, які ніколи не слід забувати. Адже це наша історія, це про наших з вами дідів-прадідів», - наголосив Юрій Степанович.
А ще говорили про повагу до тих вже, нажаль, небагатьох свідків тієї війни. З кожним роком їх залишається все менше і менше серед нас. Тому слід частіше спілкуватися з ветеранами, адже вони безмежне джерело мудрості і досвіду. Приміром, у Малій Вільшанці проживає один ветеран – Василь Григорович Білий. Нині йому 97. Ще влітку він разом з односельцями брав участь мітингу з нагоди річниці початку війни. А сьогодні вже не зміг прийти, важко ходити на великі відстані. Роки, як не як, беруть своє.
Неймовірно розчулили виступи учнів Маловільшанського НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дитячий садок» Багато хто не міг стримати сліз. А хіба ж може бути інакше, коли про війну говорять діти?
Світлу пам'ять воїнів, величний подвиг яких і сьогодні залишається прикладом патріотизму та вірного служіння Батьківщині учасники заходу вшанували хвилиною мовчання. На знак шани та вдячності тим, кому не має забуття, до пам’ятного знаку визволителів та братської могили загиблих односельців поклали живі квіти.
Довідково
28 жовтня відзначається День визволення України від німецько – фашистських загарбників. В цьому році ми святкуємо 75 річницю цієї знаменної дати. Це свято встановлено в Україні згідно з Указом Президента від 20 жовтня 2009 року № 836/2009 з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу у Другій світовій війні.
В цей день традиційно вшановують пам’ять воїнів, які загинули в боях за визволення України, та населення, яке постраждало від дій фашистських окупантів.
Воєнні дії під час Другої світової війни відбувалися на території України протягом 40 місяців – із 22 червня 1941 року до кінця жовтня 1944 року. У 1941–1944 роках на українській землі були зосереджені головні сили Вермахту – від 57,1 до 76,7% загальної кількості дивізій. 607 з них було розгромлено саме на території України.
У ході визволення України силами чотирьох Українських фронтів, які налічували понад 2,3 млн. воїнів, протягом січня 1943 року – жовтня 1944 року було проведено серію блискучих наступальних операцій. Найважливішими з них були: Воронезько-Харківська (13 січня – 3 березня 1943 року), Донбаська (13 серпня – 22 вересня 1943 року), Чернігівсько-Полтавська (26 серпня – 30 вересня 1943 року), Корсунь-Шевченківська (24 грудня 1943 р. – 17 лютого 1944 року) та Львівсько-Сандомирська (13 липня – 29 серпня 1944 року).
Завершила визволення України Карпатська операція, що розпочалася 9 вересня 1944 року. 27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород, 28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон нашої Держави. За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько трьох мільйонів радянських воїнів, понад два мільйони українців було вивезено для примусової праці до Німеччини під час окупації. На території республіки цілком чи частково було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишились без даху над головою, знищено понад 16 тисяч промислових підприємств.