Сьогодні день утворення Київської області
Київська область, як адміністративно-територіальна одиниця в складі України, утворилася 27 лютого 1932 року. Однак історія регіону сягає в IX століття й налічує не одне століття. Саме на нашій землі протягом віків відбувалися важливі історичні події, в яких вигартувався український народ, сформувалися засади і традиції української державності, культури, освіти.
В період феодальної роздрібненості завершилися диференційні процеси, внаслідок яких замість єдиної держави утворилося кілька князівств, а Київ із столиці Русі перетворюється в центр (стольне місто) одного з них. Територія київської землі сформувалася в основному в другій половині XI століття. Вона розташовувалася на обох берегах Дніпра, а її північна частина виходила не тільки далеко за межі сучасної Київщини, а й України, і містилась на вододілі річок Прип’яті, Березини та Німана.
У часи навали монголо-татарських орд київська земля, хоч і зазнала руйнувань, але не втратила свого значення. Київщина залишилася князівством, а Київ – столицею Південної Русі.
Після монголо-татарського нашестя київська земля ввійшла спочатку до складу великого князівства Литовського, а згодом – Речі Посполитої. За часів польського панування територія сучасної Київщини знаходилася переважно у межах Київського воєводства, котре, як і Брацлавське воєводство, було визнане складовою частиною Речі Посполитої.
Національно-визвольна війна 1648-1654 років не тільки докорінно змінила політичну та економічну ситуацію в країні, а й створила умови для нового територіально-адміністративного поділу. Звільнену від гніту польської шляхти територію України у військово- адміністративному відношенні було поділено на полки. Їх налічувалося у 1649 році – 16, а у 1650 – 20. Територія теперішньої Київщини розташовувалася в основному у межах трьох полків: Київського, Білоцерківського, Переяславського.
1797 року утворюється Київська губернія. Вона містилася лише на правому березі Дніпра і включала значні ділянки територій сучасних Київської, Вінницької і Черкаської областей. І в такому вигляді фактично збереглася до 1917 року.
У роки громадянської війни, визвольних змагань українського народу в період незалежності в 1918-1920 роках були спроби переглянути адміністративно-територіальний поділ України, але заважала воєнно-політична нестабільність.
Після утворення області у складі СРСР 27 лютого 1932 року адміністративний поділ не був повною мірою стабільним протягом тривалого часу. Так, у 1953 році Київщина об’єднувала 53 райони, 17 міст і 22 селища міського типу. У 1961 році до Київщини входили 31 район, 14 міст і 33 селища міського типу, бо тоді від неї була відокремлена Черкаська область.
На початку тих же 60-х років знову почалося реформування і адміністративно-територіального устрою України. Уряд прагнув таким шляхом дати новий поштовх вкрай низьким темпам розвитку народного господарства, особливо сільськогосподарському виробництву. Територія і владні структури були поділені на промислові і сільськогосподарські. Діяли Київський промисловий обком партії і Київський сільський обком партії, Київська промислова обласна рада і Київська сільська обласна рада.
Сільські райони області укрупнили до розмірів територій но- востворених виробничих колгоспно-радгоспних управлінь. Внаслідок цього на Київщині замість 31 утворили 12 районів.
Адміністративна карта області набула сучасного вигляду наприкінці 60-х років, хоча відбувалися і зміни. Так, у 1973 році у зв”язку з будівництвом Київської ГЕС і затопленням частини Київської і Чернігівської областей водами водойми, з”явився новий район – Вишгородський.
Після 1986 року територію Чорнобильського району було передано до складу Іванківського, утворено новий район Згурівський, місто обласного підпорядкування Прип’ять перестало тимчасово існувати як адміністративно-територіальна одиниця. До категорії міст обласного підпорядкування було віднесено Славутич.
Адміністративно-територіальний поділ незалежної України зберіг головні особливості поділу СРСР. Збереглися, в основному, вони і на Київщині. З останніх подій слід виділити зарахування Березані та Ржищева до категорії міст обласного підпорядкування (після 1991 року).
На сьогодні Київщина включає 24 адміністративних райони, до складу яких входять 13 міських, 26 селищних і 609 сільських рад, 11 міст обласного підпорядкування.
Київщина дала Україні та світові багатьох славетних людей, талант і праця яких збагатили надбання цивілізації. І сьогодні Київщина радує своєю красою, здобутками й талантами. З днем народження, Київщино!